Home

News

Contact:
Zack Hutchins
Director of Communications
518.465.7511

For Release — October 21, 2014

The Business Council Political Action Committee endorses seven Senate candidates

Albany, NY—October 21, 2014—The Political Action Committee of The Business Council of New York State has endorsed challengers in four Senate district races, and candidates for three open Senate seats.

The Business Council PAC endorsed four challengers in Senate races; Terrence Murphy (R) in Senate District 40 (Duchess Putnam and Westchester Counties); Susan Serino (R) in Senate District 41 (Duchess and Putnam Counties); George Amedore (R) in Senate District 46 (Albany, Greene, Montgomery, Schenectady and Ulster Counties); and Richard Funke (R) in Senate District 55 (Monroe and Ontario Counties).

The Business Council PAC endorsed three candidates in Senate races with open seats; Thomas Crocci (R) in Senate District 3 (Suffolk County); Michael Venditto (R) in Senate District 8 (Nassau and Suffolk Counties); and Robert Ortt (R) in Senate District 62 (Monroe, Niagara and Orleans Counties).

“Our endorsements of challengers and candidates running in races for open Senate seats are based on these candidates' intent to support The Business Council's pro-growth policies, and in several cases, the candidates' pro-growth performance in other public offices,” said Heather C. Briccetti, president and CEO of The Business Council.

The Business Council PAC has added Senator Jeffrey Klein (IDC, Bronx) and Senator Martin Golden (R, Brooklyn) to its list of endorsed State Senators seeking re-election based on their performance on The Business Council Legislative Scorecard for the 2013 and 2014 Legislative Session.

With the endorsements of the seven candidates and Senators Klein and Golden, The Business Council PAC has concluded its endorsement process for the 2014 election cycle.

The following is a complete list of all incumbents and candidates endorsed by The Business Council (PAC)

State Assembly
AD-2 Anthony Palumbo (R) New Suffolk
AD-3 Edward Hennessey (D) Medford
AD- 9 Joseph Saladino (R) Massapequa
AD-10 Chad A. Lupinacci (R) Huntington Station
AD-12 Andrew Raia (R) Huntington Station
AD-14 David McDonough (R) Merrick
AD-17 Thomas McKevitt (R) East Meadow
AD-63 Michael Cusick (D) Silver Lake
AD-64 Nicole Malliotakis (R) Brooklyn
AD-102 Peter Lopez (R) Schoharie
AD-111 Angelo Santabarbara (D) Rotterdam
AD-112 Jim Tedisco (R) Glenville
AD-114 Dan Stec (R) Queensbury
AD-115 Janet Duprey (R) Peru
AD-117 Ken Blankenbush (R) Black River
AD-118 Marc Butler (R) Newport
AD – 120 William A. Barclay (R) Pulaski
AD-121 William Magee (D) Nelson
AD- 122 Clifford Crouch (R) Guilford
AD-126 Gary Finch (R) Springport
AD-130 Robert Oaks (R) Macedon
AD-131 Brian Kolb (R) Canandaigua
AD-132 Philip Palmesano (R) Corning
AD-139 Stephen Hawley (R) Batavia
AD-140 Robin Schimminger (D) Kenmore
AD-144 Jane Corwin (R) Clarence
AD-146 Raymond Walter (R) East Amherst
AD-148 Joseph Giglio (R) Gowanda
AD-150 Andy Goodell (R) Jamestown
State Senate
SD-2 John J. Flanagan (R) Smithtown
SD-3 Thomas Crocci (R) Islip*
SD-5 Carl L. Marcellino (R) Syosset
SD-6 Kemp Hannon (R) Garden City
SD-7 Jack M. Martins (R) Mineola
SD-8 Michael Venditto (R) Massapequa
SD-9 Dean Skelos (R) Rockville Centre
SD-17 Simcha Felder (D) Brooklyn
SD-22 Martin Golden (R) Brooklyn
SD-23 Diane J. Savino (IDC) Staten Island
SD-24 Andrew J. Lanza (R) Great Kills
SD-34 Jeffery Klein (IDC) Bronx
SD-38 David Carlucci (IDC) Clarkstown
SD-39 Bill Larkin (R) Cornwall-on-Hudson
SD-40 Terrence Murphy (R) Yorktown
SD-41 Susan Serino (R) Hyde Park
SD-42 John Bonacic (R) Mt. Hope
SD-43 Kathleen A. Marchione (R) Halfmoon
SD-45 Betty Little (R) Queensbury
SD-46 George Amedore (R) Rotterdam
SD-47 Joseph Griffo (R) Rome
SD-48 Patty Ritchie (R Oswegatchie
SD-49 Hugh Farley (R) Niskayuna
SD-50 John DeFrancisco (R) Syracuse
SD-51 James Seward (R) Milford
SD-52 Thomas W. Libous (R) Binghamton
SD-53 David J. Valesky (IDC) Oneida
SD-54 Michael Nozzolio (R) Seneca
SD-55 Rich Funke (R) Pittsford
SD-56 Joseph Robach (R) Rochester
SD-57 Catharine Young (R) Olean
 SD-58 Thomas O'Mara (R) Big Flats
SD-59 Patrick Gallivan (R) Elma
SD-60 Mark Grisanti (R) North Buffalo
SD- 61 Michael H. Ranzenhofer (R) Amherst
SD-62 Robert Ortt (R) North Tonawanda
*Italics denote challenger or candidate for open seat